Participantes

/Participantes
Participantes 2018-09-07T09:31:02+00:00
  • Angola
    Jefe de delegación: Cungatiquilo Cano
    Tutor: José Eduardo Deibona
    Estudiantes: Nataniel Manuel Lekayi y Erivaldo Pedro Natalício
  • Argentina
    Jefe de delegación: Patricia Fauring
    Tutor: Pablo Blanc
    Estudiantes:  Julián Masliah, Carlos Miguel Soto, Emiliano Liwski y Bruno di Sanzo.
  • Bolivia
    Jefe de delegación: Jimmy Santamaría Tórrez
    Tutor:
    Estudiantes: Diego Chumacero Carballo, Diego Matías Cazón Tejerina, Denis Farid Arancibia Bobarín y Jocelyn Isabel Calderón Calderón

  • Brasil
    Jefe de la Delegación: Eduardo Wagner
    Tutor: Carlos Gustavo Tamm Moreira
    Estudiantes: Bruno Brasil Meinhart, Bernardo Peruzzo Trevizan, Pedro Lucas Lanaro Sponchiado y Pedro Gomes Cabral

  • Cabo Verde
    Jefe de la Delegación: Tetyana Gonçalves Mendes
    Tutor: Joao Dantas Gomes Vaz
    Estudiantes: Alexandre Camacho y Aquiles Lopes

  • Chile
    Jefe de la Delegación: Hernán Burgos Vela
    Tutor: Luis del Campo
    Estudiantes:Mateo Bozzi, Jorge Andrés Acuña y Vicente Alejandro Monreal

  • Colombia
    Jefe de la Delegación: María Elizabeth Losada
    Tutor: Nicolás de la Hoz
    Estudiantes: Gregorio Salazar Silva, Juan Esteban Reyes Beltrán, César Emilio Castaño Marín y Santiago Rodríguez Sierra
  • Costa Rica
    Jefe de la Delegación: David Jiménez López
    Tutor: Marvin Abarca Fuentes
    Estudiantes: Luis Diego Mata Boschini, Jose Javier Álvarez Pacheco, Carlos Andrés Solano y Danny Solorzano Mayorga

  • Cuba
    Jefe de la Delegación: Prudencio Guerrero
    Estudiantes: Sofía Albizu Campos, Marcos Manuel Tirador, José Julián Díaz y Juliet Bringas
  • Ecuador
    Jefe de la Delegación: Janet Patricia Valdiviezo
    Tutor: Romnie Alberto Acosta
    Estudiantes: Axel Arturo Aveiga, Pedro Andrés Suárez, Valeria Estefanía Barco y María Gratzia Indacochea
  • El Salvador
    Jefe de la Delegación: Ernesto Américo Hidalgo
    Tutor: Aarón Ernesto Ramírez
    Estudiantes: Amaury Antonio Valle López, Jaime Sebastian Punyed González Andrés Agustín Martínez Girón y Walter Carvilio Meza Amaya
  • España
    Jefe de la Delegación: José Luis Díaz
    Tutor: Marc Felipe
    Estudiantes: Saúl Rodríguez, Santiago Vázquez, Alex Epelde y Félix Moreno

  • Guatemala
    Jefe de la Delegación: Fernando José Mazariego Camas
    Tutor: Nancy Elizabeth Ramírez
    Estudiantes: Rubí Esmeralda Ramírez, Edgar Alessandro Santos, Elder Raul Alejandro Guzman Romero y Nelson David Xunic
  • Honduras
    Jefe de delegación: Devis Moisés Alvarado Zavala
    Tutor: Darwin Omar Gutiérrez Rodríguez
    Estudiantes: Juan Andrés Pineda Velásquez, David Josue Cruz Moreno, Lizzie Hernández Videa, Lenin Jesed Vásquez Miranda
  • México
    Jefe de la Delegación: José Ignacio Barradas
    Profesor Tutor:Julio César Díaz
    Observador A: Rogelio Valdez
    Observador B: Olga Rivera
    Estudiantes: Víctor Antonio Domínguez Silva, Oriol Andreu Solé Pi, Diego Hinojosa Téllez y Eric Iván Hernández Palacios
  • Mozambique
    Jefe de la Delegación: Anselmo Fernando Milice
    Tutor: Lúcio Graça César Augusto
    Estudiantes: Albino Rafael Milambo y Alexandra Germanovna Maidzhe
  • Nicaragua
    Jefe de la Delegación: Óscar Danilo Quintanilla
    Tutor: nombre
    Estudiantes: Richard Antonio González,, Marcos Ulises Sánchez, Néstor Daniel González y Javier Ignacio López
  • Panamá
    Jefe de la Delegación: Luis Gabriel Peña
    Tutor: Pablo Jaén Loaiza
    Estudiantes: Brian Enrique Chen Yee, Luis Modes Castillo y Leonardo Marciaga Santana
  • Paraguay
    Jefe de la Delegación: Claudia Vanessa Montanía
    Tutor: Marcos Manuel Martínez
    Estudiantes: Alejandro José Lird, Pedro González, Victoria Montserrat Simón y David Eduardo Vente
  • Perú
    Jefe de la Delegación: Jesús Zapata
    Tutor: José García
    Estudiantes: Anthony Yataco, Daniel Benavides, Joseph Altamirano y Mónica Martínez
  • Portugal
    Jefe de la Delegación: Gonçalo Gutierres
    Tutor: Joao Miguel Magalhaes Santos
    Estudiantes:Ana Sofia Silva, Kevin Luiz Ponte, Pedro Moreira y Rodrigo Tuna de Andrade

  • Puerto Rico
    Jefe de la Delegación: Luis Cáceres
    Tutor: Alejandro Vélez
    Estudiantes:Edward Wan, Sebastián Portalatin, Carlos Andrés Alvarado y Gabriella Marie Aponte

  • República Dominicana
    Jefe de la Delegación: Julio Manzueta
    Tutor: Librado Tavarez
    Estudiantes: > Rafael Amador, Polina Vishnevskiy, Vladislav Ryaninin e Issany Tejeda
  • Santo Tomé y Príncipe

  • Uruguay
    Jefe de la Delegación: Nelson Chocca
    Tutor: Maximiliano Stock
    Estudiantes: Federico Fornesi, Santiago Irurtia, Hernán Puschiasis y Alejandro Seré
  • Venezuela
    Jefe de la Delegación: María Dolores Morán Areal
    Tutor: José Tomás Guevara
    Estudiantes: Juan Diego Guevara y Pablo Simón Ramírez

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.